Hogyan zajlik a purhab szigetelés, milyen árakkal kalkulálhatunk, és milyen támogatások érhetőek el jelenleg?
Sokszor kapunk kérdéseket a purhab szigeteléssel kapcsolatban azoktól, akik gondolkodnak azon, hogy belevágnak otthonuk szigetelésébe. Ezek a kérdések általában nemcsak az anyag sajátosságaira, hanem a munkafolyamat részleteire is kiterjednek, így úgy döntöttünk, hogy az alábbi posztban megkísérlünk válaszolni ezekre a kérdésekre, és átfogó képet adni a purhab szigetelés folyamatáról.
Első lépésként Ön felveszi velünk a kapcsolatot, mi pedig az igények alapján telefonon egyeztetünk Önnel.
Már ezen a ponton is szakértő tanácsokat nyújtunk, illetve szükség szerint akár alternatív megoldást kínálunk, amennyiben a purhab nem a megfelelő választás (pl.: üregkitöltés - beépített tetőtér kapcsán befújt üveggyapotot szoktunk javasolni).
Képeket kérünk Öntől a szigetelendő területről. Ezek alapján kiadunk egy előzetes árajánlatot, amely tartalmazza az esetleges további költségeket is. Amennyiben Ön ezt elfogadja, helyszíni felmérést végzünk.
Egyeztetést követően helyszíni felmérést végzünk, amely során ellenőrizzük a szigetelendő felületet, hogy az megfelelő-e a szigetelőanyag felhordásához.
Emellett, ha a felülettel kapcsolatban további teendők merülnek fel, (pl.: beázás miatti vizesedés megszüntetése, vagy egyéb költségek előfordulhatnak, mint pl. a nagytakarítás vagy porlekötő alapozás) erről is részletes tájékoztatást nyújtunk.
Ennek fényében módosítjuk az árajánlatunkat.
A helyszíni szemlén tanácsot adunk továbbá a szigetelőanyag megfelelő kiválasztására, (nyílt vagy zárt cellás purhab). Itt kiemelten fontos, hogy - túl az árazáson - lássuk az Ön pontos elvárásait, például azt, hogy mire szeretné a teret használni, vagy, hogy mekkora hőszigetelő értéket akar realizálni.
Az is jelentős szempont, hogy ügyeljünk a hőszigetelés egyensúlyára a födém, nyílászárók és homlokzat vonatkozásában, hiszen ez határozza meg, milyen purhab vastagságot ajánlunk, természetesen figyelembe véve az építésügyi előírásokat.
A következő lépés a szerződéskötés, ahol rögzítjük a vállalt határidőt és árat. A munkát határidőre elvégezzük, és 2 év kivitelezési garanciát adunk.
A kivitelezés ideje nagyban függ az épület adottságaitól (tagoltság), a szigetelés vastagságától, valamint a szigetelés típusától (zárt vagy nyitott), de általában egy napos munkát jelent 100 m2 esetén. Szemetet nem termelünk. A purhab szóró gépet (súlya kb. 300 kg) autóval szállítjuk a munkaterületre, és a purhabot a 70 méteres tömlő segítségével juttatjuk a szigetelendő felületre, emiatt fontos, hogy az autó parkolása 70 méteres környezetben biztosított legyen. A technológia miatt a purhab szigetelés munkavédelmi ruházatot igényel, ezért fontos, hogy a tulajdonos ne tartózkodjon közvetlenül a munkaterületen.
Az anyagnak 24 óra kötési ideje van, (ami nagyban függ a vastagságtól) amikor tilos a tapogatás, rálépés vagy nyomkodás. A reakció során hő képződik, és érezhető szag keletkezhet.
Az ár függ a felület nagyságától, tagoltságától, szigetelőanyag típusától (zárt/nyílt), szigetelőanyag vastagságától, illetve attól, hogy a szigetelendő felület milyen egyéb munkálatokat igényel (pl. porlekötő alapozás).
Minél tagoltabb egy terület, annál több munkaóra szükséges hozzá (pl.:ablakok által, élszarufa, illetve válpa által tagolt tetőszerkezet esetén).
A szigetelés szempontjából az U érték a legfontosabb mérőszám. Az U érték a fajlagos hőátbocsátási tényezőt jelenti, mértékegysége W/m²K [Watt-per-négyzetméter-Kelvin]. Ez az alapvető energetikai mérőszám a szerkezetet jellemzi, az egy négyzetméter felületen át távozó hőveszteség alapján.(⋆)
A zárt cellás hőszigetelési képessége 50%-al jobb, mint a nyitotté. Ez az oka, hogy drágább, hiszen több oldalú anyag, homogénebb a felülete, kisebb helyet foglal, lépésálló felületet képez, kevésbé sérülékeny.
A vastagság befolyásolja az árat. A zárt cellából maximum egy nap 7 cm fújható a reakció idők miatt. Amennyiben további vastagság szükséges, azt újabb kiszállással tudjuk megoldani. Minél vastagabb a szigetelés, annál jobb a hőszigetelő képessége, és ez hatással van az árra.
A hőszigetelésnek egyensúlyban kell lennie a teljes épület tekintetében, ami meghatározza a purhab vastagságát is.
Támogatások várhatóan igénybe vehetők lesznek jövő évtől az élelmiszeripari üzemekre, állattartó telepekre az agrártámogatások, illetve a lakossági szigetelésekre a lakossági felújítás és korszerűsítési támogatás keretében. Ezzel, illetve egyéb támogatásokkal kapcsolatban igyekszünk majd részletes tájékoztatást adni, és cikkünket folyamatosan frissíteni.
⋆ Forrás: Országos Tanúsító Központ: Energetikai tudástár - Kötelező hőszigetelési vastagságok 2023
⋆ ⋆ Frissítés / 2024. április
⋆ ⋆ Nagyszerű hír! Érkezik az "Új Otthonfelújítási Támogatás" 2024-ben!
A szigetelnijo.hu csapata örömmel áll rendelkezésére tapasztalt, megbízható szakértőkkel, rendkívül kedvező áron, hogy ingatlanának szigetelése a legjobb kezekben legyen.